Rejestracja telefoniczna: od 8.00 do 18.00 tel. 42 676 72 97, rehabilitacja tel. kom. 600 115 241

Pracownia diagnostyki alergologicznej - testy alergiczne

alergolog łódźDiagnostyka alergii opiera się na wywiadzie z pacjentem oraz na testach alergicznych - wśród nich testy skórne, z krwi i testy płatkowe.

Jak przeprowadza się testy skórne?

Obecnie jako podstawowe badanie w diagnostyce wykonuje się testy punktowe (prick test). Na skórę nakłada się krople preparatu zawierającego antygen, a następnie miejsce to nakłuwa się sterylnym lancetem. Jednocześnie wykonuje się test kontrolny z histaminą (substancja alergizująca) oraz rozpuszczalnikiem (substancja obojętna). Najczęściej testy wykonuje się na przedramieniu, rzadziej na plecach.

Jak wygląda wynik testów skórnych?

Wynik badania odczytuje lekarz po około 15-20 minutach. Istnienie alergii potwierdza zaczerwienienie wokół nakłucia, a przede wszystkim wystąpienie bąbla skórnego.

Jak się przygotować do testów skórnych?

test alergiczny łódźTestów skórnych nie można przeprowadzać, przyjmując leki przeciwalergiczne, gdyż wówczas wynik badania może być zafałszowany. Aby uniknąć fałszywie ujemnych wyników spowodowanych stosowaniem leków, przed planowanymi testami należy odstawić: leki przeciwhistaminowe I generacji (Clemastin, Phenazolinum)- 2-3 dni, leki przeciwhistaminowe II generacji (Zyrtec, Claritinum, Ketotifen)- 7-14 dni, astemizol (Hismanal)- 6 tygodni, sterydy doustne- 6 tygodni, sterydy miejscowe- 1-5 dni, sterydy wziewne- 12-18 godzin, kromoglikan sodu, nedokromil (Nalcrom, Intal, Cromogen)- doustny: 24 godziny, wziewny: 12 godzin, teofilina- 48 godzin, wziewne leki beta-mimetyczne (Serevent, Berotec)- 12-18 godzin, wziewne leki antycholinergiczne (Atrovent, Berodual)- 24 godzin. Nawet w przypadku wapna konieczne jest przerwanie jego zażywania na co najmniej 2 dni przed testami.

Czy testy skórne potwierdzają każdą alergię?

Testy skórne są szczególnie wskazane do wykonania w przypadku objawów alergii wziewnej. W przypadku alergii pokarmowej natomiast skóra odpowiada słabo - dlatego odpowiedzi w testach skórnych pokarmowych są często błędne. Praktycznie w przypadku uczulenia na pokarmy lepiej jest od razu wykonać specjalistyczne testy z krwi. W testach skórnych możliwe są zarówno wyniki fałszywie ujemne jak i fałszywie dodatnie. Interpretacja wyników testu zależy od całokształtu obrazu klinicznego pacjenta i musi być dokonana przez lekarza.

Po co robić testy na alergię?

W przypadku alergii wziewnej, jeżeli testy wskażą nam alergeny odpowiedzialne za objawy alergiczne, a to rozpoznanie potwierdzi się jeszcze z obserwacjami pacjenta, czasem występowania objawów chorobowych - możemy zastosować odczulanie. Po kilku seriach odczulania zmniejsza się ilość przyjmowanych leków, objawy stają się niewielkie.
W przypadku alergii pokarmowej na podstawie wyników testów można zastosować dietę eliminacyjną.

Jakie testy są lepsze - pojedyncze czy grupowe?

alergia łódźJeśli mamy predyspozycje do wystąpienia alergii na psa, może rozwinąć się alergia na inne zwierzę futerkowe. W momencie badania jednak nie musimy reagować na wszystkie alergeny zwierzęce, choć dodatnie testy skórne mogą wyprzedzać wystąpienie objawów chorobowych nawet na kilka lat.